Eén momentje voor een bewuste keuze…

Leuk dat je een bezoekt brengt aan voorclubs.sportindeventer.nl! Wij maken gebruik van cookies om jouw bezoek aan voorclubs.sportindeventer.nl zo gebruiksvriendelijk en persoonlijk mogelijk te maken. Met behulp van deze cookies zijn wij onder andere in staat om de site te kunnen analyseren, het gebruiksgemak te verbeteren en jou de meest relevante informatie te kunnen tonen. Omdat grip op je online privacy belangrijk is, verzoeken wij je om kort de tijd te nemen voor een bewuste keuze.

Ga voor meer informatie naar onze cookieverklaring en privacyverklaring

Sporten met beperking

Joep van Lankveld, Paralympisch schutter en werkzaam bij NOC*NSF, kan uit eigen ervaring vertellen hoe belangrijk het is om binnen een sportclub een goede basis te kunnen bieden aan sporters met een beperking. “Voor mij is het belangrijk dat een vereniging open staat voor iedereen en samen met de sporter gaat kijken op welke manier hij/zij de sport kan beoefenen. Daarin moeten we wel realistisch zijn, zo zou ik vanuit mijn rolstoel nooit kunnen voetballen of aan fietscross kunnen doen, maar er zijn genoeg sporten waar je met aanpassingen en hulpmiddelen prima kunt deelnemen.”

En zo zag secretaris Frans Jacobs van Schietsportvereniging Hedilo Joep in 2006 binnenkomen. “Na een oproep voor jeugdleden kwam onder andere Joep zich aanmelden. We zijn toen snel iets gaan bedenken om Joep te kunnen laten schieten. Zo hebben we de schietbaan aangepast en een tableautje in zijn rolstoel geplaatst. Joep ging schieten en dat ging hem heel goed af. Dat leidde er al snel toe dat hij vaker ging trainen, en ook buiten onze vereniging. Ik reed enkele jaren samen met hem mee naar trainingen. Nu moet je weten dat ik zelf een gezichtsbeperking heb en dus niet kan autorijden. Joep kon wel rijden, maar had hulp nodig met zijn rolstoel. Daar kon ik weer bij helpen. De lamme leidt de blinde, zoiets”, lacht Frans.

Open mind

Het kenmerkt het karakter van de sportclub, zo heeft Joep ervaren. “Een vereniging met een open mind zal kijken naar oplossingen, net zoals dat binnen mijn schietsportvereniging is gebeurd. Daar was ik tien jaar geleden de eerste schutter met beperking. Voor beide een nieuwe situatie. Door te kijken naar de mogelijkheden en informatie in te winnen bij de KNSA, werd al snel duidelijk op welke manier ik deel kon nemen aan wedstrijden en dus binnen de regels lekker kon schieten. Misschien kost het de vereniging net wat meer energie, uiteindelijk levert het de vereniging ook weer mooie dingen op. Zo schieten er nu drie mensen met een beperking binnen SV Hedilo, dankzij een groep enthousiaste vrijwilligers die de juiste begeleiding biedt.”

 

Thuisgevoel

Twee jaar geleden ontving Hedilo van IPG (belangengroep gehandicapten, red.) een oorkonde voor ‘best toegankelijke sportvereniging van Bernheze’. Die had volgens Frans vooral betrekking op hoe de vereniging omgaat met mensen met een beperking. “Het thuisgevoel dat we als vereniging bieden is belangrijk. Iemand met een beperking is volwaardig lid, geen vijfde wiel aan de wagen. Ze zijn gewoon volledig geïntegreerd in onze vereniging.”

Positief in het leven

Misschien vragen andere sportclubs zich af hoe ze mensen met een beperking kunnen helpen in hun sport. “Er gaat echt wel tijd in zitten”, weet Frans. “Ik heb ook wel eens gehoord van verenigingen  die aangeven geen tijd te hebben. Maar ik zie geen mensen met een beperking, ik zie gewoon mensen die ontzettend positief in het leven staan. Het begon met Joep, die ontzettend innemend is en alles van iedereen gedaan krijgt. Vroeger toen hij naar school ging, hing iedereen al met de fiets aan zijn rolstoel. Vervolgens bracht Joep een keer een meisje mee om te schieten (Iris van Oosterhout, red.), ook in een rolstoel. Ook haar rolstoel hebben we aangepast met een tableautje en veer. Ongelooflijk hoe sterk haar wil is, ondanks haar ernstige stofwisselingsziekte. Ze gaat naar de universiteit en net als Joep internationaal schieten. En dan hebben we nog onze blinde schutter, Patrick Schuurmans. De kijker op het geweer bij Patrick zet het licht om naar geluid. Wij zeggen ook wel eens: ‘Patrick schiet met zijn oren’. Alle drie hoor ik ze nooit klagen. Ondanks hun beperking staan ze heel positief in het leven, hebben een flinke dosis zelfspot en zijn ze blij met wat ze wel kunnen.”

De vereniging had geen specifieke kennis in huis om de sport geschikt te maken om te beoefenen met een beperking. “We zijn het gaan doen zoals we dachten dat het kon”, vertelt Frans. “En zijn gewoon gaan rondvragen. Zo hebben we bijvoorbeeld een oproep op internet gezet voor Patrick. Daar kwamen erg veel reacties op, onder andere van iemand die zelf blind is en kijkers maakt. Martien Hendriks (blinde schietinstructeur, red.) was bereid om uitleg en te tips geven. Nu is Patrick zijn grootste concurrent. Niemand binnen de vereniging heeft een speciale opleiding gehad. We opereren gewoon op gevoel. Als vereniging brengt het ons vooral een heel goed gevoel. We hebben wel sponsors die de financiële kant ondersteunen. Maar het is gewoon mooi dat je iemand kunt helpen. Je verplaatst je in ze en denkt ‘zo zou ik geholpen willen worden’. Mensen met een beperking zijn heel positieve mensen, ik hoor nooit een wanklank. Dat stimuleert anderen ook weer.”

Meer weten?

Wil je weten hoe jouw sportclub zich kan inzetten voor mensen met een beperking? Bekijk dan de informatie, tips en inspiratie voor je sportaanbod en bijvoorbeeld toegankelijkheid van je club bij het thema Aangepast sporten.

Congres Sport op Maat

Het congres is onderdeel van de Sport op Maat week en is bedoeld voor sportclubs die op welke manier dan ook betrokken zijn bij mensen met een beperking. In de themasessies wordt onder andere ingegaan op sponsoring, talentherkenning en –scouten, subsidiemogelijkheden voor toegankelijke sportaccommodaties en mobiliteit. Natuurlijk biedt het congres een goede gelegenheid om te netwerken. Aanmelden is nog mogelijk tot en met 13 september.

  • Datum: 13-09-2016

Blijf op de hoogte!

Wil je al het laatste nieuws over bepaalde thema's in je mailbox ontvangen? Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en geef zelf aan hoe vaak je een mailtje wilt ontvangen en over welke thema's deze gaat.

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Klik op één van de onderstaande thema’s om meer over dit onderwerp te lezen. Als je op het plusje naast het thema klikt, houden we je op de hoogte van dit onderwerp in jouw nieuwsbrief.

Ledenwerving en –behoud Ledenwerving De 6 van Aangepast Sporten Tips en advies Bestuur & organisatie

Goede voorbeelden in de buurt


Lees ook