Eén momentje voor een bewuste keuze…

Leuk dat je een bezoekt brengt aan voorclubs.sportindeventer.nl! Wij maken gebruik van cookies om jouw bezoek aan voorclubs.sportindeventer.nl zo gebruiksvriendelijk en persoonlijk mogelijk te maken. Met behulp van deze cookies zijn wij onder andere in staat om de site te kunnen analyseren, het gebruiksgemak te verbeteren en jou de meest relevante informatie te kunnen tonen. Omdat grip op je online privacy belangrijk is, verzoeken wij je om kort de tijd te nemen voor een bewuste keuze.

Ga voor meer informatie naar onze cookieverklaring en privacyverklaring

In februari 2017 vond zo'n bijscholing plaats bij TV Smash in Heemstede. Deze tennisvereniging voor mensen met een verstandelijke beperking heeft 75 leden, waarvan ongeveer 40% een vorm van autisme heeft. Marja van den Heuvel is bestuurslid bij TV Smash en vertelt: "Wij werken bij TV Smash wel met enkele professionele trainers, maar ook met veel vrijwilligers. En die gaven aan meer te willen weten en kunnen met onze leden. Daarvoor vonden we deze bijscholing perfect, zeker omdat we hem 'in-company' konden houden. Op de avond was het maximum van 20 mensen aanwezig, waaronder 5 bestuursleden, 7 commissieleden en de rest vrijwilligers. "

Jos Huigen was één van die deelnemers aan de ‘interactieve’ presentatie over het trainen en coachen van sporters met autisme. Hij geeft aan: "Theorie en praktijk vormden een perfect koppel. Weliswaar was Paul de meest ervaren trainer en deskundige onder ons, hij zei van zijn kant ook weer te leren van de voorbeelden uit onze Smash-praktijk. In een ontspannen, humoristische, maar ook serieuze sfeer nam Paul ons mee in de bijzondere wereld van mensen die de kosmos anders ervaren dan de meesten van ons."

Verhelderend

Huigen vervolgt: "Eens te meer bleek dat mensen met autisme niet in een hokje geplaatst kunnen worden. Binnen het gehele autismespectrum tref je zoveel variaties aan dat het bijna ondoenlijk is om wie dan ook een stempeltje op zijn/haar voorhoofd te drukken. Belangrijk is dat wij – als vrijwilligers – open staan voor de speciale aandacht die onze sporters verdienen en goed blijven observeren. Heel verhelderend was een filmpje over hoe een autistische jongen zijn introductie beleefde bij een basketbalvereniging in een veel te drukke sporthal. De prikkels vlogen om zijn ogen en oren."

Praktisch

Paul Voois was de docent die de scholing gaf. "De bijscholing is heel praktisch ingericht. Door middel van filmpjes en het zelf doen leren de deelnemers hoe je met een aantal tips nog beter met sporters die een vorm van autisme hebben om kunt gaan. Daarbij probeer je natuurlijk zo goed mogelijk aan te sluiten bij de situaties, waar de deelnemers mee te maken hebben. En dat was bij Smash heel goed, omdat we in het praktijkgedeelte met hun eigen casussen konden werken.

Vervolg

Afgezien van het leerdoel stond de avond bij TV Smash ook in het teken van een onderlinge kennismaking met de ‘jongste’ vrijwilligers. Huigen: "Eén van de vrijwilligers zei dat het wekelijkse avondje Smash voor hem zelfs het hoogtepunt van de week is. Hoe enthousiast en gedreven kun je zijn. Eens te meer werd duidelijk hoe vitaal Smash is. Uit de reacties bij de gezellige borrel na afloop viel op te maken dat deze inspirerende avond zeker een vervolg gaat krijgen." Marja van den Heuvel geeft aan dat een vervolg op de bijscholing zeker op het verlanglijstje van het bestuur staat.

Reguliere sportclub

TV Smash is in dit opzicht een andere vereniging dan de meeste clubs, omdat zij alleen maar leden hebben die een beperking hebben. Voor mensen met een beperking is er wel steeds vaker een plekje binnen een afdeling van een reguliere club, en ook daar is deze bijscholing dan een welkom hulpmiddel voor trainers en coaches om na te gaan hoe je jongeren met autisme het beste kunt begeleiden.

Neem tijd

Voor het bestuur van een club heeft Paul Voois daarbij het volgende advies: "Hecht vooral veel waarde aan de eerste kennismaking met een nieuw lid. Maak kennis met de ouders, bepaal daarin zelf je agenda en geef aan dat een kind een aantal keren kan meetrainen en dat er dan vervolgens een afspraak gemaakt wordt voor een intakegesprek. Het lijkt allemaal veel tijd te kosten, maar zo heeft iedereen een beeld van de mogelijkheden en onmogelijkheden binnen de club. Geef als club aan wat iemand van de club mag verwachten en andersom. Dit voorkomt dat er later eventueel ruis ontstaat. Daarnaast biedt het je de kans de mensen uit de anonimiteit te halen en zich welkom te voelen. Ook dit proces wordt in de bijscholing aan de orde gesteld."

Wil jouw club ook aan de slag met sporters met een beperking? Kijk dan eens naar het Stappenplan Samen sporten of lees hier meer tips en goede voorbeelden.

  • Datum: 23-10-2017

Blijf op de hoogte!

Wil je al het laatste nieuws over bepaalde thema's in je mailbox ontvangen? Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en geef zelf aan hoe vaak je een mailtje wilt ontvangen en over welke thema's deze gaat.

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Klik op één van de onderstaande thema’s om meer over dit onderwerp te lezen. Als je op het plusje naast het thema klikt, houden we je op de hoogte van dit onderwerp in jouw nieuwsbrief.

Vrijwilligers en personeel Opleidingen en bijscholingen Trainers & coaches Vrijwilligers Personeel

Goede voorbeelden in de buurt


Lees ook