Eén momentje voor een bewuste keuze…

Leuk dat je een bezoekt brengt aan voorclubs.sportindeventer.nl! Wij maken gebruik van cookies om jouw bezoek aan voorclubs.sportindeventer.nl zo gebruiksvriendelijk en persoonlijk mogelijk te maken. Met behulp van deze cookies zijn wij onder andere in staat om de site te kunnen analyseren, het gebruiksgemak te verbeteren en jou de meest relevante informatie te kunnen tonen. Omdat grip op je online privacy belangrijk is, verzoeken wij je om kort de tijd te nemen voor een bewuste keuze.

Ga voor meer informatie naar onze cookieverklaring en privacyverklaring

Jan Muggen, lid van Ten Medel en projectcoördinator van de voorbereidingscommissie, die in de ALV in het voorjaar van 2016 de mogelijkheden om het tenniscomplex te verduurzamen ging onderzoeken. Na gesprekken met de gemeente en een aantal andere instanties en partijen kwam daar een plan uit, wat niet alleen rendabel bleek, maar wat ook zonder kosten voor de club gefinancierd kon worden. Muggen: "Door slim gebruik te maken van bestaande subsidiemogelijkheden, stimuleringsregelingen, het waarborgfonds SWS en daardoor van goedkope leningen, kwamen we tot een situatie, waarin de club elektriciteitsneutraal geworden is! Het was allemaal wel flink aanpoten. Want vanwege de aanvraag voor de EDS-subsidie (energiebesparing en duurzame energie sportaccommodaties) hadden we 2 januari 2017 als harde deadline om alle plannen rond te krijgen. En dat is gelukt!"

Lampen, zonnepanelen en nog veel meer

Het was een veelomvattend project: niet alleen werden er 77 zonnepanelen aangebracht, ook de 16 baanverlichtingsarmaturen werden omgebouwd naar ledverlichting. En ook in en om het clubhuis werden maar liefst 46 energiebesparende maatregelen doorgevoerd. Muggen: "Alle verlichting in het clubhuis werd bijvoorbeeld door ledverlichting vervangen. Kijk eens naar de ‘gele LED-lamp met wolfraamdraad’, dit zijn de vervangers van de verlichting die in onze kantine hing. Er hingen daar maar liefst 60 gloeilampen van 40 Watt (totaal dus 2.400 W.). Deze wolfraamlampen hebben we in dezelfde armaturen gedraaid, maar deze gebruiken maar 4 W. per stuk; een besparing van 2.400 minus 240 = 2.160 W (90%). En ze zien er ook nog veel gezelliger uit; ze zijn warm geel van kleur, maar ook dimbaar!"

Het vervangen van de verlichting was één maatregel, ook alle andere materialen en apparatuur werd beoordeeld op duurzaamheid. Zelfs de door traditionele TL-buizen verlichte vitrine met de tekst 'LTV Ten Medel' op het dak van het clubhuis werd vervangen door veel minder energie gebruikende ledverlichting. Ook de leden werden bij het project betrokken: hen werd gevraagd hun gewoontegedrag aan te passen en zo hun steentje bij te dragen, bijvoorbeeld door bij koud weer de deur te sluiten. Maar ook: door elkaar toe te staan, hierop te worden aangesproken. Muggen: "We hebben veel aandacht besteed aan draagvlak onder de leden voor het hele project. Zo hebben we bijvoorbeeld ook een themanummer van het clubblad uitgegeven, waarin we alle plannen helder hebben uitgelegd."

Filmpje

Het bestuur van de club was verbaasd dat het project tot zulke goede resultaten leidde, zonder daar zelf ook maar 1 euro aan eigen geld in te hoeven investeren. En daarom besloot men al vrij snel deze resultaten te willen delen. De pers werd actief benaderd en er werd een promotiefilmpje gemaakt. Betrokken partijen, zoals de gemeente Tiel, de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, de Stichting Waarborgfonds Sport en de Rabobank West Betuwe, verleenden hun medewerking aan het project. Muggen: "Met dit filmpje kunnen andere clubs meekijken!"

Medio juni 2017 werden in één week tijd de zonnepanelen aangebracht en de baanverlichting vervangen. Muggen: "Dat hebben we gedaan om onze leden zo weinig mogelijk last van de werkzaamheden te laten ondervinden. " Na twee maanden werd al duidelijk dat de opbrengst van de maatregelen voldoende was om de rente en aflossing van de investering te financieren.

Positieve reacties

De reacties op het project en het filmpje waren heel positief. De lokale en regionale pers heeft er veel aandacht aan besteed. Muggen: "Ook zijn we benaderd door de gemeente Tiel met de vraag of we ons verhaal willen vertellen aan andere clubs. Er verscheen een artikel over LTV Ten Medel in het ledenblad van de Rabobank. En ook vanuit de tennisbond KNLTB zijn we benaderd. Wij vertellen het graag, want we zijn ervan overtuigd dat dit ook voor andere clubs mogelijk is! Welke vereniging wil er nu niet geld besparen en tegelijkertijd duurzaam bezig zijn?”

Het goede voorbeeld van Ten Medel begon met het downloaden van het Stappenplan Verduurzamen Sportaccommodaties. Zo is met dit verhaal de cirkel rond!

  • Datum: 01-03-2018

Blijf op de hoogte!

Wil je al het laatste nieuws over bepaalde thema's in je mailbox ontvangen? Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en geef zelf aan hoe vaak je een mailtje wilt ontvangen en over welke thema's deze gaat.

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Klik op één van de onderstaande thema’s om meer over dit onderwerp te lezen. Als je op het plusje naast het thema klikt, houden we je op de hoogte van dit onderwerp in jouw nieuwsbrief.

Accommodatie Duurzaamheid Energie Financien en subsidies Praktijkverhalen duurzaamheid

Goede voorbeelden in de buurt


Lees ook